English Türkçe
Ana Sayfa Satılıklar Kiralıklar Hakkımızda Satış Prosedürü Şehir Tanıtımı İletişim  
 
Hizmetlerimiz
Bahçe Bakım & Peyzaj
Havuz Bakımı ve Temizliği
Emlak Arama
Şehir :
Semt :
Durum :
Türü :
M.Kare :
 
Fiyat :
 
 
Referans Kodu
Referans Kodu :
 
E-Posta Listesi
Yeniliklerden haberdar olmak için E-Posta listemize kayıt olabilirsiniz.
İsim Soyad :
E-Posta :
 
En Uygun Satılıklar
MERSİN / ANAMUR
ANAMURDA SATILIK IMARLI ARSA / SATILIK
175,000 TL
MERSİN / ANAMUR
ANAMURDA SATILIK DAİRE / SATILIK
180,000 TL
MERSİN / ANAMUR
ANAMURDA SATILIK DAİRE / SATILIK
210,000 TL
MERSİN / ANAMUR
ANAMURDA SATILIK DAİRE / SATILIK
190,000 TL
MERSİN / ANAMUR
ANAMURDA SATILIK DAİRE / SATILIK
250,000 TL
En Uygun Kiralıklar
 Kredi Hesaplama
Döviz Bilgileri
T.C.M.B Alış Satış
 EUR 3.43 3.44
 USD 2.99 3.01
 GBP 4.44 4.46
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
 Harika
 Çok Güzel
 Beğendim
 Fena Değil
Anket Sonuçları
Hava Durumu
Anamur Hakkında

İLÇENİN TARİHİ

Anamur adı Latinceden Namur-Namirium-Anemurium ve Anamur olarak günümüze kadar gelmiştir. Anemurium adının “rüzgarlı yer” anlamında kullanıldığı antik kaynaklarda ifade edilmektedir.

Önce Luviler, Arzavalar, Klikialılar, Kueler, Kizuvatnalılar’ın hakimiyetinde olan yerleşme, İ.Ö. 8.yy da Asurluların egemenliğine girmiştir. Anamur İ.Ö. 6.yy da Anadolu’ya giren Perslerce denetim altına alınmış, İ.Ö. 333’de Büyük İskender’in Doğu seferi sırasında Makedonya Krallığına bağlanmıstır.

Selçuklu Türkleri, ilk kez 11.yy da Anamur’a gelmiş ve 12.yy da egemenlikleri altına almışlardır. Selçukluların zayıfladığı dönemde, Karamanoğulları Beyliği’nin yönetimine giren ilçe, 15. yy’ın ikinci yarısında Osmanlı topraklarına katılmış ve 1869 yılında da Kaymakamlıkolmuştur.

TARİHİ VE TURİSTLİK ZENGİNLİKLER

Anemurium Ören Yeri: Anamur-Gazipaşa karayolunun 4km’sinden sonra deniz tarafındaki 2km’lik yoldan, Anemurium antik kentine ulaşılır. 12. ve 13. yy da Selçuklular tarafından Mamure Kalesinin ele geçirilmesinden sonra bölge Türk egemenliğine girmiştir.

Anemurium surlarla çevrilidir. Ören yerinde halen kilise, roma hamamı, konser salonu, mahkeme salonu ev ve mezar kalıntıları bulunmaktadır. Bunların hepsi mozaiklerlesüslenmişlerdir.

Mamure Kalesi: Anamur kalesi olarak da adlandırılan kale, Anamur’un 6 km güneydoğusunda Anamur-Mersin karayolu üzerindedir. Kale, birçok Anadolu kalesinde olduğu gibi antik temeller üzerine kurulmuştur. İ.S. 3 veya 4. yy da yapıldığı sanılan kale, İ.S 1300-1308 yıllarında Karamanoğulları tarafından ele geçirilmiş, yeniden onarılmış ve adı da ‘Mamure Kalesi’ olarak değiştirilmiştir. Kale daha sonra 15. yy da yeni onarım görmüştür. 16.yy da ve 18.yy da kaleye Osmanlılar tarafından yeni eklemeler yapılmıştır.

Anamur kent merkezinde 1326 yılına ait Ak Cami, Yüksekokulumuzun eğitim binasının karşısında görülebilen Titiapolis antik kenti, Ermenek yolu üzerinde 14. yy da Karamanoğulları tarafından Dragon çayı üzerine kurulmuş Alaköprü, Dragon çayını besleyen akarsular üzerinde kurulu alabalık tesisleri ve piknik alanları, Toroslar üzerinde 15 civarında yaylası, Çukurpınar, Üğü ve Köşekbükü mağaralarıyla,13 km kesintisiz uzayan ince kumlu plajı ve lacivert renkte deniziyle, Caretta carette cinsi deniz kaplumbağaları ve Akdeniz foklarıyla tarihi, doğal ve turistlik alanlarıyla oldukça zengin bir ilçedir.

ULAŞIM İMKANLARI

Anamur, Mersin ilinin Anadolu yarımadasının en güney noktasında bulunan bir ilçesidir. Mersine 230 km, Antalya’ya 260km, Ankara’ya 600km Kıbrıs’a 60 km’dir. Ancak yolların çok virajlı ve dar olması ulaşımı zorlaştırmakta olup Mersin, Antalya ve Karaman’a karayoluyla beş saat uzaklıkta bulunmaktadır.
İlçe içerisinde tek bir hat(İskele-Otogar) üzerinde çalışan denetimli özel halk otobüsleri işlemekte ve bu otobüslerle okula ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca sabah ve öğlen saatlerinde sadece yüksekokul öğrencilerimizin binebileceği servisler bulunmaktadır. Ayrıca sabah ve öğleden sonra ders çıkışlarında yine servisimiz hizmet vermektedir.

ARICIOĞLU EMLAK
Adres : ATATÜRK BULVARI SAÇKAN KAVŞAĞI SİNANOĞLU PASAJI ANAMUR - MERSİN
Telefon : 0324 814 64 64 Faks : 0324 814 64 64 E-Posta : ariciogluemlak@hotmail.com
  218012 Kaynaklar